„Здравната криза все още не е отминала, но това, което тя ни показа е, че европейските здравни системи са различни. Първо трябва да се насочим към тяхното координиране и синхронизиране, към създаване на единни критерии. Тези критерии биха могли да бъдат брой болнични и интензивни легла на глава от населението за всяка страна-членка, минимално възнаграждение на здравните работници, брой здравни работници, процент от БВП, който се дава за здравеопазване, универсални стандарти в скрийнинга“, заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в ЕП Петър Витанов в предаването „Софийска трибуна“ по радио Фокус.
„Необходимо е по-добро взаимодействие на здравните системи, така че да не се окажат неподготвени за евентуална следваща вълна на вируса или друг тип здравна криза. Защото видяхме, че определено страните-членки не бяха подготвени за настоящата ситуация. Положителното е, че през последните седмици наблюдаваме проява на сериозна европейска солидарност, която се изразява и при вземането на единни решения“, подчерта евродепутатът.
По отношение на България, той изрази надежда, че поне първият, най-тежък етап на пандемията е на път да приключи. Според него, страните от Източна Европа в голяма степен са успели да се погрижат за здравето на гражданите си. „Оттук насетне, трябва да се предприемат адекватни действия, така че икономиката ни да излезе от колапса, в който се намира“, допълни Витанов.