„Ако преди рекетът се извършваше от момчета с анцузи и бухалки, сега ще се извършва от хора, облечени в костюми и тоги, с Наказателен кодекс в ръка“. Това заяви народният представител от ПГ на „БСП за България“ Тодор Байчев в Канал 3 по повод промените в НК. „Проектите са приети на първо четене и дискусията се обезсмисля. Не сме взели желанието на работодателските и останалите организации предвид. В това обществеено обсъждане се постигна едно обединение около една позиция, а именно: по-добре е законопроектът да бъде изтеглен, преработен и отново да влезе, отколкото в движение да правим поправки. Защото принципът на проба-грешка в съзнанието на хората остават само грешките. Създава се условие за чиновнически и магистратски  натиск“ – поясни Байчев.

Той посочи, че НК няма място в гражданскоправните отношения. При тях последиците са гражданскоправни, а не наказателноправни. „Това е едно размиване на границите  между Наказателния и Гражданския процесуален кодекс. По този начин, с това  размиване на границите, ще се избягва таксата в размер на 4% от материалния  интерес, която се дължи по ГПК и ще се образуват наказателни дела. Нормите, които  не са спорни, са от чисто формален характер и искрено се надявам при разглеждане  на законопроекта в зала в ГЕРБ да надделее здравият разум над здравите сили. И това го казвам с известна ирония, защото не всичко, което на нас ни изглежда като престъпление, в действителност е такова“ – каза още Тодор Байчев и добави: „На  нас, гражданите, наистина ни се иска държавата да си влезе във функциите и да имаме  една силна държава, на която ние да се облягаме и тя да регулира нашите  отношения, но в настоящия случай няма как това да се получи“.

Народният представител коментира, че трябва да се обърне внимание и на фактите.

„В  последните три мониторингови доклада на ЕС навсякъде се говори за корупция  по  високите етажи на властта. Ние в момента имитираме дейност. За 2016 г. имаме осем  завършени дела за корупция по  чл.225 в от НК. Четири от тях – с оправдателна и  четири с осъдителна присъда. Т.е. или няма никаква корупция и няма нужда от  такова законодателство, или тя е на съвсем друго ниво и се отнася за друго качество на  общественополитическия  живот, различно от това, към което ние сме се прицелили и  насочили“ – каза Байчев. Той допълни, че именно поради тази причина всички хора  и  особено бизнесът, който постоянно се сблъсква с всички  административни  тежести, усеща  корупцията, защото тя е там, където  има  пресечна точка между частния  интерес и обществения  интерес, и финансите.