„Колко са необработените заявления извън законовия срок, не намирате ли това за недопустимо и какви мерки смятате да предприемете? Някой ще поеме ли отговорност за забавянето на вписванията с месеци и дали ще бъдат компенсирани фирмите, които са основни данъкоплатци на държавата?” Тези въпроси зададе от парламентарната трибуна народният представител от БСП Николай Тишев към министъра на правосъдието Цецка Цачева по повод проблеми с вписванията в Търговския регистър.
Той обясни, че по закон търговците са длъжни да обявяват годишни отчети. От няколко месеца обаче настанал проблем заради изменения в правилата. Промените във фирмите не се обявявали в Търговския регистър, макар че отчетите били подавани навреме. Хора, имащи бизнес, се оплакали на депутата и от парадоксални казуси – стари декларации се обработвали само ако бъдат подадени нови такива.
Тишев посочи, че имало случаи, при които обявяването на отчетите се забавя с повече от година. „Така отчети, приети през 2017 г., за дейността на едно дружество, която е извършвана през 2016 г., се обявяват едва през 2018 г”, заяви депутатът.
Съществени данни като смяна на адреса на фирмата, продажба на дялове и т.н., не се публикували повече от месец. Има многобройни хипотези, свързани със значителни потенциални вреди и пропуснати ползи в резултат на несвоевременната и забавена обработка и изписване в Търговския регистър, каза още Николай Тишев и даде пример: „Търговци алармират, че заявления, подадени в периода 15 март – 15 април, за вписване на промени, не са обработени и понастоящем, като практически дейността на Търговския регистър е блокирана”.
Цачева се съгласи с Тишев, че е много важно информацията за промените във фирмите да се публикува своевременно.
Народният представител репликира министърката: „Понякога оставам с усещането, че живеем в паралелни реалности. От една страна, както и в отговора на предния въпрос, Вие заявихте, че правителството и управляващите предприемат мерки за намаляване на административната тежест, а сега от отговора Ви излиза, че причините да бъде блокиран Търговският регистър и съответно обработката на заявленията е следствие на законодателни промени, които мнозинството е приело, както и структурни промени в министерството, които също са следствие от действия, приети от мнозинството. Т.е. от една страна, гръмко заявяваме, че борим административната тежест върху граждани и фирми, от друга страна, бизнесът на практика е поставен пред пълна фактическа невъзможност да обслужва търговските си нужди чрез вписване в агенцията.”