„Елена Йончева е лицето, което е символ на борбата за справедливост, борбата срещу корупцията, свободата на словото и на независимата журналистика“. Това коментира в ефира на Дарик – Бургас народният представител от ПГ на „БСП за България” Николай Тишев по повод решението на Националния съвет на партията, който в неделя с 95 гласа „за“ определи за водач на листата на левицата за изборите през май именно Йончева. Другият претендент- Сергей Станишев, получи подкрепата на 75 от участниците в пленума.
Тишев определи кандидатурата на Йончева като изключително силен сигнал – заради желанието, и в България и в Европа, за повече справедливост.
„Лидерската позиция на Сергей Станишев в ПЕС /Партия на европейските социалисти/ не му гарантира на кое място ще е в листата на БСП за предстоящите европейски избори. А и практиката в Европа показва, че председателите и на ЕНП /Европейска народна партия/, и на АЛДЕ /Алианса на либералите и демократите за Европа/, не са членове на европарламента. Така че не е задължително и той да е евродепутат”, добави още народният представител.
„Той /б.а. Сергей Станишев/ е със самочувствието, че като председател на ПЕС трябва да представлява БСП и България в Европарламента. Но това, на какво място ще бъде подреден, зависи от избора на всеки един от членовете на Националния съвет. И това е демократично“, каза Тишев. По думите му, винаги, когато има състезание-вътрешнопартийно или на политическо ниво, има някой, който е разочарован, защото е загубил. „Елена Йончева спечели – това е резултатът. По-добрият вариант за всички е да го приемат и да продължим, отколкото да вървим по телевизионните студиа и да се оплакваме…“, каза Тишев.
Той отказа да изрази лична позиция за настроенията в редиците на столетницата срещу кандидатурата на Сергей Станишев. На актива обаче препоръча да се фокусира върху доразвиване на предизборната платформа, за да може след 6 април, когато листата бъде оформена окончателно, левицата да влезе силна и обединена в битката за Европарламента.
„За нас е много по-важно какво мислят българските граждани, а не какво мислят за нас в ПЕС и дали ние имаме единно мнение за Истанбулска конвенция, например. Къде има определение, в кой регламент на Европейския съюз е посочено, кое поведение е европейско и кое не?! Кога джендър идеологията стана основна за ЕС или за Партията на европейските социалисти?!“, допълни депутатът.