140 години от рождението на Ана Маймункова отбеляза БСП – Бургас. В знак на уважение и признателност, социалистите положиха цветя пред паметника ѝ на ул. „Богориди”. На събитието бяха зам.-председателят на ОбС на партията Тодор Ненов, областният председател на ОЖС в БСП – Бургас Тинка Желязкова и зам.-председателят на МО в БСП – Бургас Валентина Диханова.
МАЛКО ПРЕДИ ПОЛУНОЩ НА 16 АПРИЛ 1925 ГОДИНА, няколко часа след атентата в църквата „Света Неделя“, една полицейска „Черна Мария“ спира пред къщата на улица „Кавала“ №11. Военни и цивилни агенти – специално подбрани за вълчата глутница на генерал Вълков, изскачат от камионетката и нахлуват в стаята на Ана Маймункова. Отвеждат я по софийската Via dolorossa: Лъвов мост – училище „Фотинов“ – Илиянски форт. Пътят ú продължава цял месец. Последният месец от живота ú.
Първата спирка е Дирекцията на полицията. В сградата на бившия Партиен дом, конфискуван по Закона за защита на държавата, за нея е отредена специална килия – „за отбраните“. „Високото отличие“ означава инквизиции до смърт. Точно по рецептата на генерала: „Всички гарнизони и местни единици да влязат във връзка с властта за съгласуване средствата на борба срещу комунистите и земеделските дружби. Преди всичко да се ликвидират най-способните и най-смели носители на тези идеи – интелигенцията. В най-кратък срок да се съставят списъци на тези хора, за да може в даден момент да се унищожат всички техни водачи – виновни или невинни. Всеки заловен да се съди и екзекутира в 24 часа. Бунтовниците да се екзекутират пред очите на техните съучастници. Който не се подчини на офицер, веднага да се разстрелва.“ Разликата е само в срока. Унищожават я методично в продължение на цял месец – от 16 април до 16 май. И от време на време я показват на „съучастниците“ – пребита, полугола, полужива – за назидание и страх.
* * *
Ана отдавна e готова за ада, който са ú подготвили фашистките главорези. Последното писмо до сестра ú недвусмислено свидетелства за това: „Историята иска своите жертви, за които нито бива да се плаче, нито да се жали. Никому нищо лошо не съм направила и сега не искам да се свия като баба. Какво друго имам от живота? Само скърби, труд и сиромашия. Затова и няма защо да се лакомя за живот.“ (януари 1924 г.). Разпитите са обречени. Следователите знаят много (за нея), но не научават нищо (от нея). В подземията на бившия партиен социалистически дом, след всяко излизане от безсъзнание, Ана прави едно и също: движи ръцете си, сякаш разплита кълбо. Разплита, оплита, преплита нишка по нишка, ден по ден кълбото на собствения си живот. И там намира сила – да не плаче, да не се жали, да не говори.
* * *
„Аз се пренесох години назад. Видях се в пансионерската си рокличка и в силния устрем тогавашен да стана обществен деятел, да се издигна до висотата на честен, смел борец против потисничеството на обезправената и поробена жена“ – пише Ана за началото на революционния си път. Тогава тя (седемнадесетгодишна ученичка) вече е организиран член на хасковската социалистическа дружинка, предвождана от Аврам Гачев. Всяка история обаче, както е известно, си има предистория. Идейното си съзряване Ана Маймункова дължи на други хора. Вела Благоева е първата ú учителка по социализъм в девическата гимназия в Стара Загора. Няма съмнение, че и Ана, подобно на толкова други млади възпитанички, изпитва магнетичното въздействие на своята учителка. Тя е покорена от изтънчената духовност, бляскавия интелект и високата образованост, които щедро разпилява Вела Благоева в общуването с питомците си. Ана попива всяка дума и жест, понякога стигайки до комично подражание, и грижливо пази духовната матрица, която я формира като личност и която предопределя духовното ú развитие. Затова през целия си живот ще следва Вела по стъпките ú на учителка, журналистка, организаторка и ръководителка на женското социалистическо движение.
Вела Благоева, разбира се, не може да остане равнодушна към възторженото внимание, с което я следи малката ú поклонничка. Много скоро след запознанството им тя я въвежда в семейния си кръг, за да я облъчи друго мощно влияние. За Ана Маймункова домът на Благоеви е нов, непознат, неподозиран свят. Тук всичко е толкова различно от атмосферата в бащиния ú дом – вечно къкрещият самовар, библиотеката, претъпкана с многоезични книги, вестници и списания, работните маси, отрупани с ръкописи. И най-вече онази невиждана хармония, която цари в семейството и се основава на идейна близост, сърдечност и съпричастност към великата мисия на българския социализъм. В този дом не се уважава келепирът, нито се робува на вещите, титлите или партийните постове. Тук имат достъп само хора, които са презрели личното си благоденствие в името на обществената полза. Хора, които знаят какво искат, как да го постигнат и които са готови заради идеите си да пожертват живота си. Те съвсем скоро се представят „во плоти“ пред очите на малката пансионерка – Георги Кирков, Никола Габровски, Гаврил Георгиев, Георги Бакалов, Константин Бозвелиев, Янко Сакъзов. Разговорите, споровете, шегите, песните хвърлят такъв вълшебен отблясък върху сиромашката трапеза на семейство Благоеви, че я превръщат в духовно пиршество за избраници.
* * *
Контрастът с живота на собственото ú семейство е толкова силен, че Ана бързо осъзнава – тези хора са от два различни свята. Единият е на баща ú Кръстю Маймунков – тежък търговец, лихвар и чорбаджия, третия поред кмет на Хасково след Освобождението. В него цари патриархален ред, пресметливост и предприемчивост. В този свят умният човек е богатият човек. В него те посрещат според кесията: голяма кесия – голямо уважение. Бедните си заслужават участта – защото са мързеливи, сакати или развратени. Другият свят – на Вела и Димитър Благоеви, отдавна е изписал на знамето си: „Ние искаме премахването на всички условия, които делят народа на охолни и злощастни. Ний се борим за справедливостта. Ний се борим, за да се премахне разделението на класи и господството на една класа върху друга, на един пол върху други, на един народ върху други, на една раса срещу друга; ний сме против всякакъв вид угнетение и експлоатация; ний се борим за всестранното образование на двата пола и за премахването на всички условия, които създават и поддържат невежеството на народа.“
* * *
През 1897 г. Ана Маймункова завършва с отличие Старозагорската гимназия. Дипломата означава независимост, сигурност и свобода. Сега тя може да избира между следване в някой от най-реномираните европейски университети и учителстване в основните училища на Княжеството. Всъщност дилема няма. Примерът на Вела Благоева предопределя избора и още през същата есен деветнадесетгодишната Ана (тя е родена на 26 юни 1878 г.) става редовна учителка в Хасково. Пак по това време е приета в местната дружинка на Българската работническа социалдемократическа партия. „В организацията членуваха народни учители, слабо платени чиновници, компактна маса средни и дребни занаятчии, дълбоко религиозни (православни и протестанти), които след като се помолваха богу в черквата, отиваха на събрание.“ (Спомен на Тодор Киряков.) Сред тези хора Ана Маймункова среща Аврам Гачев, човека, който по собствените ú признания „на думи и дела бе олицетворение на революционна воля и себеотрицание“. Учителската ú одисея продължава цели десет години. През 1900 г. я уволняват. В заповедта на министъра на просвещението е обяснено защо: „… заради явното ú въставание против обществения ред и държавата“. Три години по-късно Ана отново става детска учителка – в Бургас. Пътува сама до Хасково и оттогава постоянно носи в дамската си чантичка револвер. През всичките тези години продължава да учи чужди езици – френски, немски, английски и руски. Чете Маркс в оригинал, следи статиите на Роза Люксембург и Клара Цеткин в немското „Ново време“, полемиките на Ленин и Плеханов в „Искра“ и огнените речи на Жан Жорес в „Socialiste“. Опитва се да пише, но все още предпочита да се подготвя за времето на истинското си творчество.
През 1907 г. се сбъдва една отколешна мечта на Ана Маймункова. Най-после Кръстю Маймунков е простил социалистическите увлечения на дъщеря си и е развързал кесията си, за да продължи тя учението си в странство. Ана не се колебае дълго и поема с трена за Брюксел. Записва се във факултета за социални и политически науки при Брюкселския свободен университет. Изборът ú, разбира се, не е случаен – университетът се слави като едно от най-либералните висши учебни заведения в Европа. Точно тук Ана получава неограничен достъп до теоретичния извор на европейския социализъм – от изящните волнодумства на професорите си, в мнозинството си все леви интелектуалци, до богатата колекция на европейския социалистически печат в университетската библиотека. Тя следи с вълнение политическите дебати в парламента, нестихващите дискусии в мензата, кафенетата и студентските клубове. И нещо непредставимо за нравите на Ориента – тя съвсем легално слуша лекции за Маркс, чете Маркс и я изпитват по Маркс. За много кратко време Брюксел оставя неизлечим европейски отпечатък върху цялата ú личност и тя продължава да се опива от свободата да мисли каквото иска и да казва каквото мисли. Защото такава е белгийската действителност от първото десетилетие на двадесетия век: една искрена доброжелателност към марксизма и социалистическото движение на бюргерската маса, възпитана в духа на Просвещението и калвинизма.
* * *
Разбира се, студентският живот не е само учене и политика. В групата на младите социалисти Ана се запознава с Благой Захариев. Младежът е бивш студент на Софийския университет, изключен през 1906 г. заради демонстративното освиркване на княза пред Народния театър. Висок, елегантен с черното си сако и карираните си панталони, момъкът се оказва и доста напорист – непрекъснато я причаква пред дома ú на „Рю дьо ла Креш“ №6, за да я съпровожда до университета. Явно Ана е била благосклонна към настойчивия ухажор, защото той напълно отговаря на всички критерии на класово-партийната ú нагласа на тясна социалистка: марксист, тесняк, мрази широканците, клейми ги като „катраница на буржоазията“ и проповядва революцията като единственото възможно средство за премахването на капиталистическия строй. На всичко отгоре е и много хубав. Няма много сведения как се е развивала любовта на Ана. Оцеляла е една картичка до сестра ú от онова време – фотография на Дългия мост в околностите на Брюксел: „Това е мостът, върху който по цели часове с Благой се мъчихме да решим и да развържем примките на свободната любов.“ От друго писмо става ясно и как са завършили диспутите между двамата влюбени: „В нашите чувства няма грозната бакалия на капитала.“
След края на втория семестър Ана Маймункова е принудена да се завърне в България. Баща ú явно е решил, че вече е станала достатъчно учена, и понеже е искал да изпрати и двамата си синове да следват медицина в Париж, спира издръжката. Както е известно, злото никога не идва само – с края на следването идва и краят на любовта. Благой и Ана продължават да поддържат приятелски отношения и по-нататък, но фактът си е факт: тя никога не се омъжва.
* * *
През следващите години Ана изцяло се обрича на партията. Сказки, реферати, работнически демонстрации, просветна работа сред работничките. Продължава да чете много и все по-често посяга към перото. През 1911 г. Димитър Благоев публикува в „Ново време“ статиите ú „Жената в организираната работническа борба и феминизмът“, „Пролетарското женско движение“. „Работничката – пише тя – може да очаква подобрение само от своята класа. В царството на социализма ще изчезне най-мизерното робство, което двадесети век завеща на работническата класа да го премахне.“ Дядото я насърчава в писането, Майстора – в ораторстването. При това двамата сякаш са се наговорили да я откъснат от всякаква меланхолия и самосъжаление. Може би затова я изпращат за известно време в Берлин през 1911 г. От столицата на европейския социализъм Ана Маймункова ревниво ще запази снимката с автограф на Роза Люксембург и спомена за началото на едно сърдечно приятелство с Клара Цеткин. По време на Балканската и на Първата световна война Ана изявява нови черти от характера си – сила, кураж и себеотрицание. Разпространява цензурирания „Работнически вестник“, организира безплатни кухни за вдовици и сирачета. Предвожда женските бунтове, стачки и демонстрации в Хасково. И макар че местните широканци я наричат подигравателно „Хасковската Роза Люксембург“, Ана все по-убедително се налага като един от лидерите на женското социалистическо движение. През 1919 г. става редактор на женските вестници „Равенство“ и „Работничка“. Статиите ú „Пролетарските жени през зимата“, „Вдовиците и сираците на България“, „Мохамеданката и комунизмът“ я нареждат в клуба на женските златни пера на партията – Вела Благоева, Тина Киркова, Люба Ивошевич, Койка Тинева, Стефана Бакалова и Райна Кандева. На 25 май 1919 г. Ана Маймункова е делегат от Хасковската партийна организация на XXII конгрес на Българската работническа социалдемократическа партия (тесни социалисти).
Пръв на конгресната трибуна се изправя Димитър Благоев. „Пред кръвта на героите на пролетарската революция в Русия ние даваме клетва, че ще следваме техния революционен пример, защото той съвпада с новия свят, който никне из пепелищата и кървищата на стария капиталистически строй“ – заявява Дядото. Заедно с това той предупреждава партията за опасността от левичарски отклонения и илюзии: „В България като малка и неразвита страна няма условия за победата на социалистическата революция. Нейната победа е в пряка зависимост от успеха на революциите в напредналите европейски страни.“ Предупреждението отразява концепцията му за „Трите четвърти“: „Пролетарската революция е един дълъг процес, резултатите от който могат да се очакват, когато той обхване големите капиталистически страни. У нас революцията ще зависи три четвърти от положението вън и една четвърт от положението вътре.“
Ана слуша, записва и откроява ключовите думи в програмната декларация на БКП (тесни социалисти), оповестена от Христо Кабакчиев: революция, експроприация на експроприаторите, съветска република, народна армия и милиция… Светът се променя и през 1921 г. тя може да види със собствените си очи как се прави революция.
* * *
През май Ана Маймункова пътува за Москва. Тя е делегат на Втората конференция на жените комунистки. И заедно с това има възможност да присъства на Третия конгрес на Комунистическия интернационал и на Първия конгрес на революционните професионални и производствени съюзи. На 9 май Ана произнася реч пред конференцията. На 22 юни в голямата зала на Болшой театър е срещата ú с Ленин.
Какво е запомнила Ана Маймункова от тази първа среща? В една от по-късните си статии в „Равенство“ тя привежда думите на Ленин, казани в по-тесен кръг: „Ако делегатите ме попитат какви са перспективите на революцията, аз ще им отговоря: ако комунистите се държат умно, перспективите са добри, ако обаче вършат глупости, перспективите са лоши.“
През следващите два месеца Ана Маймункова обикаля фабрики, детски градини, приюти за безпризорни деца. Среща се с червеноармейки. Малко по-късно ще напише в „Работнически вестник“: „С изумление и нескриван захлас ти виждаш сред червеногвардейските батальони да маршируват и жени с пушки на рамо; на вечерни и други важни постове жени червеногвардейки с пушки при нозе отстояват поверения им пост и с особено прилежание те работят и с готовност се отзовават на всяка извънредно наложена работа за нуждите на съветската държава.“
* * *
В България Ана Маймункова се посвещава изцяло на пропагандата на руската революция. В статии, сказки и речи тя разкрива истината за Съветска Русия. Централният комитет на БКП (т.с.) я избира за секретар на специалната комисия в помощ на гладуващите от Поволжието. За броени дни Ана успява да направи невероятното и на 15 ноември 1921 г. от Бургас отплава параход, натоварен с 1273 тона жито. На следващия ден вдига котва още един български кораб, натоварен с 1736 тона жито, медикаменти и дрехи, събрани с усилията на цялата партия.
* * *
На 10 юни 1923 г. излиза от печат редовният брой на „Равенство“. В него няма нито дума за преврата от предишния ден. Десет дни по-късно Ана Маймункова публикува решението на ЦК на БКП за неутралитет. Не е ясно какво си е мислила тя за това единодушно решение. Но едва ли би дръзнала в онзи момент да постави под съмнение схващането на Димитър Благоев, Христо Кабакчиев, Георги Димитров и Тодор Луканов, че революционните събития през юни 1923 г. не засягат партията, защото това е борба между градската и селската буржоазия. Много скоро обаче черните забрадки на вдовиците, труповете на селските въстаници по мегданите, стихийното участие на комунистите от селата срещу превратаджиите я убеждават, че пасивността е равна на престъпление. Ана с облекчение посреща новия курс на ЦК на БКП, обявен от Васил Коларов, защото разбира, че фашисткият погром над БЗНС е само прелюдия към плана на сговористите да се ликвидира комунистическата партия: „Новата власт, която е власт на едрите капиталисти, банкери и фабриканти, е почти поставила вън от законите Българската комунистическа партия вече 40 дена и иска да я унищожи, защото виждат в нея едно непреодолимо препятствие, един силен враг и искат да се избавят от него. Защото от своето създаване до днес нашата партия се бори за облекчаване положението на трудещите се и малоимотните маси. Тя се бори да събори властта на капиталистите и да издигне тая на работниците и селяните.“
По време на масовите арести на хиляди комунисти от цялата страна на 12 септември 1923 г. Ана Маймункова успява да се укрие и се завръща в Хасково. На 18 септември тя организира и ръководи масовата стачка на тютюноработничките против терора. На следващия ден полицията я арестува и отвежда в София. От този момент тя фигурира в списъците на ген. Вълков като опасен враг, който подлежи на незабавно ликвидиране. Ана е знаела, разбира се, какво я чака. Убийствата на Вълчо Иванов, Жеко Димитров и Тодор Атанасов са знак, че всеки, който е дръзнал да се изправи срещу фашизма, слага главата си в торбата. В началото на 1924 г. Ана Маймункова заедно с Димитър Захариев, Георги Даскалов, Кочо Тодоров и Дончо Калайджиев възстановява Хасковската партийна организация. От този момент тя е готова на всичко – жребият е хвърлен: „Това беше добра репетиция – заявява публично, – тя ни струва скъпо, но затова пък поуката от нея е много ценна. Буржоазията тепърва ще види как можем да правим победоносно въстание.“
Каква е нелегалната революционна дейност на Ана Маймункова през последната година на нейния живот, може само да се гадае. Тя се среща с Яко Доросиев, Коста Янков, Марко Фридман и Христо Гюлеметов. Участвала ли е в органите на военната организация на партията? Вероятно – тя е съставена от най-смелите, най-дръзките, най-умните дейци на партията. Знаела ли е Ана за подготовката на атентата в църквата „Св. Неделя“? Вероятно не – ако съдим по поведението ú на 16 април 1925 година.
* * *
Единственото, което знаем със сигурност: в ранния следобед на 16 април Ана посещава Тина Киркова на ул. „Бачо Киро“ №49. В 15 часа тръгва по посока на Централните хали. По пътя си среща погребалната процесия на водача на Софийския сговор ген. Коста Георгиев. В 15,23 ч чува оглушителния грохот от взрива на адската машина в църквата „Св. Неделя“. Няколко минути по-късно успява да се скрие в тълпата и да се прибере в квартирата си на ул. „Кавала“. Малко преди полунощ полицейската глутница нахлува с крясъци в бедната ú стая.